روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس


شکل ظاهری: روغن بی رنگ
بو : بوی اکالیپتوس تازه و تند
گرید : آرایشی بهداشتی ، دارویی
روغن اکالیپتوس چیست؟
روغن اکالیپتوس از برگ تازه‌ی درخت همیشه‌سبز اکالیپتوس گرفته می‌شود. این روغن بی‌رنگ، بو و مزه‌ی تندی دارد. ویژگی دارویی این روغن ناشی از ترکیبی به‌نام اکالیپتول (معروف به سینئول) است که دارای مواد ضدمیکروب است. روغن اکالیپتوس در انواع گوناگونی از داروهای بدون‌نسخه مانند پمادها، اسپری‌های تنفسی، کرم‌های ضدجوش و دهان‌شویه‌ها به‌کار می‌رود.
گیاه اکالیپتوس بومی استرالیاست و طی چند قرن گذشته به دیگر قسمت‌های جهان مانند هند، اروپا و آفریقای جنوبی رسیده است. بسته به اینکه در کجای دنیا باشد، آن را درخت تب‌بر، درخت صمغ آبی تاسمانی یا stringy bark نیز می‌نامند. اگرچه کشورهای مختلف روغن اکالیپتوس را در اندازه‌ی محدود تولید می‌کنند، جایگاه اصلی آن هنوز استرالیاست.

خواص روغن اکالیپتوس:
درمان سرفه:

سالهاست که از روغن اکالیپتوس برای تسکین سرفه استفاده می شود. امروزه برخی از داروهای ضد سرفه بدون نسخه ، روغن اکالیپتوس را به عنوان یکی از ترکیبات این دارو ها است.

روش مصرف:

ماساژ این روغن برای رفع علائم سرفه از سرماخوردگی یا آنفولانزا روی سینه و گلو استفاده میشود.

استنشاق روغن اکالیپتوس:

روغن اکالیپتوس نه تنها می تواند سرفه را ساکت کند ، بلکه می تواند به بیرون آمدن مخاط از سینه نیز کمک کند.استنشاق بخار ساخته شده با روغن می تواند مخاط را شل کند به طوری که هنگام سرفه ، از بین می رود. ماساژ با این روغن نیز همان اثر را خواهد داشت.
تسکین آسم:
خاصیت ضدالتهابی سینئول موجود در روغن اکالیپتوس به تسکین عوارض آسم کمک می‌کند. یک تا سه قطره روغن را روی سینه ماساژ دهید تا اثر آرام‌بخش رایحه را ببینید، حنجره‌ تسکین می‌یابد، رگ‌ها گشاد می‌شوند و درنتیجه اکسیژن بیشتری به ریه‌ها می‌رسد و به‌دنبال آن تنفس به حالت عادی برمی‌گردد.
درمان زخم‌ها:
روغن اکالیپتوس در معرض هوا لایه‌‌ی محافظی ایجاد می‌کند که می‌تواند مانند ماده‌‌ی ضدعفونی‌کننده عمل کند. بنابراین استفاده از آن در درمان زخم ، درمان جوش، سوختگی، بریدگی، خراش و درمان تبخال رایج است. همچنین تسکین خوبی برای نیش حشرات است. به‌طورکلی روغن اکالیپتوس به دلیل خاصیت ضدمیکروبی‌اش، در مجاوت با هوا از زخم‌های باز و قسمت‌های ملتهب محافظت می‌کند و مانع گسترش عفونت می‌شود.
تسکین دردهای ماهیچه‌ای:
روغن اکالیپتوس ضد درد و ضدالتهاب است. اگر بدن‌تان درد می‌کند، ماساژ قسمت دردناک با روغن اکالیپتوس در حرکت‌های دایره‌ای به کاهش درد و تنش کمک می‌کند.
به سلامت مو کمک می کند:
روغن اکالیپتوس باعث درخشندگی و افزایش ضخامت موها می شود.با این وجود ، ماندن بیش از حد روغن اکالیپتوس بر روی مو می تواند برای سلامت و درخشندگی مو مضر باشد.متخصصان توصیه می کند که این روغن گیاهی حداکثر یک ساعت روی سر بماند و بعد از یک ساعت باید موهای خود را به خوبی بشویید.
خنک کننده طبیعی است:

در ماههای گرم سال از روغن اکالیپتوس می توانید برای خنک شدن و حتی پیشگیری از گرمازدگی استفاده کنید.می توانید چند قطره روغن اکالیپتوس را با چند قطره روغن نعناع مخلوط کرده و روی پوست خود بمالید

زیباییت را حفظ کن

KEEP YOUR BEAUTY