فیناستراید

فیناستراید


فیناستراید چیست :
فیناستراید به صورت پودری و به شکل کریستال است که نقطه ذوب آن حدود 250 درجه است. این ماده در آب نامحلول است . فرمول شیمیایی آن C23H36N2C2 است.
فیناستراید دارای نام های تجاری پروسکار و پروپشیا است. فیناستراید در جلوگیری از ریزش مو و بهبود رشد آن اثر دارد. یکی از عواملی که آقایان می توانند برای جلوگیری از ریزش مو استفاده کنند استفاده از فیناستراید است که توسط اغلب پزشکان برای آن ها تجویز می شود. با این حال اگر شرایط کاشت مو را دارید به سراغ کاشت مو بروید چون هم دائمی و هم مادام العمر است.

فیناستراید چگونه اثر خود را اعمال می کند :
این ماده از تبدیل کردن تستوسترون به دی هیدروتستوسترون جلوگیری می کند. از فیناستراید برای جلوگیری از ریزش مو در الگوی مردانه استفاده می شود. کاربرد دیگر آن برای درمان علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات است برای مردانی که از بزرگی پروستات خود رنج می برند.
در گذشته از فیناستراید فقط برای بزرگی پروستات استفاده می شد ولی بعدا کشف شد که در قطع کردن زنجیره ریزش مو نیز موثر است.
مکانیسم اثر فیناستراید چگونه است :
ریزش مو در مردان تحت عنوان طاسی زمانی رخ می دهد که هورمون دی هیدروتستوسترون مانع از رسیدن مواد مغذی به فولیکول های مو می شود. وقتی مواد مغذی موردنیاز فولیکول ها به آن نرسد، فولیکول ها تضعیف شده و باعث ریزش مو ها می شود. فیناستراید در این حالت از فولیکول ها محافظت می کند و مانع ریزش مو ها می شود.
فیناستراید سطح خون و پوست سر را به صورت چشم گیری کاهش می دهد.
نکته : این دارو بر روی موی بانوان و کودکان تاثیری ندارد و استفاده نمی شود.
نحوه مصرف فیناستراید چیست :
فیناستراید خوراکی است و به شکل قرص است و از طریق دهان استفاده می شود. می توان از آن به همراه غذا یا بدون غذا روزانه یک بار استفاده کرد. از فیناستراید باید دقیقا سر وقت و طبق تجویز پزشک استفاده کرد. ممکن است دوره درمان توسط فیناستراید 3 ماه طول بکشد تا شروع دوره درمان را حس کنید. دلیل اینکه دوره درمان طولانی ست به دلیل این است که روند رشد مو یک روند نسبتا طولانی است.
عوارض مصرف فیناستراید در زنان چیست :

از این دارو برای درمان ریزش مو در زنان استفاده نمی شود و درمانی با این دارو برای آن ها ثابت نشده است. استفاده از آن در زنان به دلیل دخالت در ارگان های جنینی توصیه نمی شود . فیناستراید می تواند باعث تعیین جنسیت جنین شود و به دلیل دخالت در عوامل جنینی توصیه نمی شود.
به دلیل تاثیر این دارو بر روی تبدیل تستوسترون ممکن است در فرزند پسر موجب تغییر در آلت تناسلی در جنین شود و مشکلاتی را به وجود آورد.
فیناستراید از طریق مانع منی خارج می شود پس در صورت رابطه با زنان باردار یا احتمال بارداری بهتر است از کاندوم استفاده شود. به دلیل ممنوعیت مصرف در بانوان باردار سازمان غذا و داروی آمریکا نیز بیانیه ای مبنی بر ممنوعیت استفاده از آن صادر کرده است.
عوارض جانبی فیناستراید چیست :

عوارضی که ممکن است در اثر مصرف فیناستراید حاصل شود را حتما به پزشک متخصص اطلاع دهید.
عوارضی مانند : ناتوانی در نعوظ یا حفظ حالت نعوظ، افسردگی ، کم شدن میل جنسی، درد گرفتن بیضه، مشکل در انزال.
استفاده از فیناستراید احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.
قرص فیناستراید در دو نوع ایرانی و خارجی در داروخانه ها موجود است.
فیناستراید
نگهداری داروی فینستراید :
در دارو را پس از استفاده محکم ببندید و به دور از دسترس کودکان قرار دهید. بهترین دما برای نگه داری آن دمای اتاق است و باید به دور از رطوبت قرار گیرد. این دارو تاثیر 100 درصد روی مو ها ندارد و در افراد مختلف تاثیر متفاوتی می گذارد.
استفاده بیش از حد از این دارو خطر مسمومیت را به دنبال دارد. ممکن است در اثر مصرف زیاد این دارو دچار تنگی نفس یا بی هوشی شوید.

زیباییت را حفظ کن

KEEP YOUR BEAUTY