ویتامین B5اسید پانتوتنیک

ویتامین B5اسید پانتوتنیک


فرمول مولکولی: C9H17NO5
گرید: دارویی , خوراکی
حلالیت : محلول در آب / محلول در روغن
ویتامین B5 چیست ؟
ویتامین B5 که نام دیگر آن اسید پانتوتنیک می باشد، یکی از مهمترین ویتامین های گروه B است که دارای نقش های گوناگون و بسیار مهمی در بدن انسان می باشد.
ویتامین B5 را ویتامین ضد استرس هم می نامند، این ویتامین در کنار ویتامین ث به غدد فوق کلیوی کمک می کند تا با استرس مقابله کند. زمانی که دچار استرس می شویم، هورمونی به نام کورتیزول (هورمون استرس) در خون آزاد می شود که منجر به افزایش فشار خون و ضربان قلب و سایر واکنش ها در بدن می گردد، ترشح و آزاد شدن این هورمون در جریان خون سبب مصرف مقدار زیادی از برخی از مواد مغذی مانند ویتامین B5، C و منیزیم توسط غدد فوق کلیوی می شود، از این رو افرادی که دچار استرس می باشند نیاز بیشتری به مواد مغذی ذکر شده دارند.
ویتامین B5 برای فعالیت غدد فوق کلیوی، مقابله با استرس، تولید انرژی و تولید بعضی از هورمون ها از جمله هورمون های جنسی و متابولیزم چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها مورد نیاز بدن است. منظور از متابولیزم، هضم، جذب و تبدیل مواد غذایی به انرژی است.

فواید مصرف اسید پانتوتنیک :

باتوجه به نتایج برخی تحقیقات ویتامین B5 باعث کاهش کلسترول و تری گلیسیرید در خون میشود و با این مکانیزم بر سلامت قلب افزوده و باعث کاهش خطر سکته قلبی می گردد.

ویتامین B5 برای سلامت موها و رشد آن ها مورد نیاز می باشد. این ویتامین مواد مغذی مورد نیاز را به ریشه موها می رساند، و کمبود ویتامین B5 باعث می شود خون رسانی و همچنین مواد مغذی به مقدار کافی به ریشه موها نرسد و مشکلاتی از قبیل ریزش مو به وجود آید. البته این به این معنا نمی باشد که مصرف بیشتر ویتامین B5 باعث تغذیه بهتر ریشه موها می شود.
کمک به تولید گلبول های قرمز خون، و تنظیم سیستم گوارش
کمک به درمان کم کاری و ضعف غدد فوق کلیوی
برای درمان گرفتگی و ضعف عضلات
کمک به درمان بیماری آرتریت روماتوئید
درمان خستگی و کمبود انرژی
تقویت سیستم ایمنی بدن
کمک به درمان افسردگی
کمک به درمان مشکلاتی پوستی از قبیل اگزما
کاهش علائم و جلوگیری از پیشرفت بیماری ام اس
بعد از عمل جراحی به منظور افزایش سرعت بهبود مفید می باشد.
عواملی که باعث کمبود ویتامین B5 در بدن می شوند:

مصرف الکل

استعمال دخانیات

مصرف بیش از حد چای و قهوه

استرس روانی و جسمانی
بیماری های عفونی
مصرف آنتی بیوتیک ها
ورزش های سنگین

زیباییت را حفظ کن

KEEP YOUR BEAUTY