پارافین

پارافین


گرید: صنعتی،دارویی، آرایشی و بهداشتی
فرمول شیمیایی : CnH۲n+۲
شکل ظاهری: ماده ی جامد یا مایع سفید رنگ
پارافین چیست؟ 
در علم شیمی موادی به نام آلکان‌ها وجود دارند که پارافین درواقع یک نام عمومی برای همین دسته از مواد یعنی آلکان‌ها می باشد.
پارافین همان ماده‌ ی بی‌رنگ، جامد و سفیدی است که از هیدروکربن اشباع‌شده ساخته می‌شود.

پارافین را به بیان ساده می‌توان به عنوان یک ماده‌ ی نفتی توصیف کرد که در بازار به دو صورت جامد یا مایع موجود میباشد. پارافین جامد حالت ژله‌ای دارد و گاهی با نام واکس پارافین شناخته می‌شود. در واقع هر زمان که نام واکس پارافین به میان می‌آید مقصود اصلی همان پارافین جامد است.
کاربرد نوع جامد و ژله‌ای پارافین از زمان های گذشته بیش از هر کار دیگری برای تولید انواع شمع بوده است. ولی با گذشت زمان بر کاربردهای دیگر پارافین افزوده شده است.  از پارافین مایع نیز اکثرا برای مصارف و امور صنعتی استفاده می‌شود. البته علاوه بر نوع جامد و مایع می‌توان پارافین را در قالب‌های دیگری نیز دسته‌بندی کرد.
پارافین جامد، که اغلب دارای ۳ تا ۵ درصد روغن می باشد ، معمولا با رنگ سفید شیری شناخته می‌شود و همان گونه که گفته شد حالت ژله‌ای دارد. این ماده معمولا در دمایی بین ۵۸ تا ۶۰ درجه‌ی سانتیگراد ذوب می‌شود و در دمای ۵۰ تا ۵۵ درجه‌ی سانتیگراد نیز منجمد می‌گردد، و علت جامد بودن این ماده هم همین می باشد.
پارافین مایع هم رنگی سفید و شفاف دارد. این پارافین در دمای ۱۷۵ درجه‌ی سانتیگراد به جوش می‌آید و در دمای ۲۶۵ درجه‌ی سانتیگراد نیز تبخیر می‌شود.
دسته‌بندی پارافین تنها به حالت جامد و مایع محدود نمی‌شود و انواع و اقسام یا گونه‌های دیگری را هم دارا می باشد.

انواع پارافین جامد و کاربردشان :

پارافین جامد را در حالت کلی به سه دسته‌ی پارافین خوراکی، پارافین صنعتی و پارافین بهداشتی دسته‌بندی میشود.
طیف گسترده‌ای از گونه‌های پارافین خوراکی در صنایع دارویی استفاده میشود.
از گونه‌های مختلف پارافین بهداشتی در ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود، ازجمله پمادها یا کرم‌های مختلف به عنوان مثال می‌توان به برخی از کرم‌های نرم کننده اشاره کرد که در ساخت آنها از پارافین استفاده می‌شود.
در دهه‌های گذشته از پارافین برای حالت دادن به مو نیز استفاده می‌شد. در واقع این ماده در آن زمان نقش ژل‌های حالت دهنده‌ی مو را داشت.
استفاده از پارافین در صنعت بیش از هر چیز در قالب موادی به نام روان‌کار تعریف می‌شود. روان‌کار ماده ای است که جهت کاهش اصطکاک میان سطوح متحرک استفاده میشود و حرکت آنها روی یکدیگر را ساده‌تر و روان‌تر از حالت عادی می‌کند.
نوع دیگری از پارافین جامد، با نام پارافین جامد گرانول شناخته می‌شود. این نوع  از پارافین به صورت بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف استفاده میشود. رایج‌ترین مورد استفاده از پارافین جامد گرانول را در صنعت لاستیک سازی می اشد.

انواع پارافین مایع و کاربردشان:
پارافین مایع انواع و اقسام خاصی ندارد و تنها در یک قالب ثابت یعنی همان پارافین مایع شناخته می‌شود. این نوع پارافین عمدتا در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنایعی همچون صنعت لاستیک ‌سازی، شمع سازی، باطری سازی ، کبریت سازی، و کابل سازی که در هر کدام از آنها این ماده به گونه‌ ای خاص استفاده میشود.
علاوه بر آن از پارافین در صنایع و فعالیت‌های دیگری همچون ایزولاسیون، تولید رنگ و رزین،برای لغزنده کردن چوب‌های اسکی و کاهش میزان اصطکاک آنها با برف، ساخت سموم مربوط به دفع آفات نباتی، تولید پارچه و کاغذهای صنعتی ضد آب، پیشگیری از وقوع اکسیداسیون در سطوح آهنی و فولادی یا دفع رطوبت و گرد و غبار از این سطوح، تولید چسب، تولید واکس و پولیش، ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی، صنعت ریخته گری، صنایع مربوط به بسته‌بندی چوب و کاغذ، صنایع دفاعی، صنایع سیمان و صنعت نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقاط ضعف و قوت پارافین درمانی :

یکی از مهمترین فواید پارافین درمانی، درمان ترک‌هایی است که معمولا در ناحیه‌ ی پاشنه پا ایجاد می‌شود. در مجموع پارافین درمانی بیشتر مناسب افرادی است که پوستی خشک دارند یا حساسیت پوست آنها به گونه‌ای است که در شرایط خاص محیطی یا در برخی از فصول سال دچار خشکی آزار دهنده‌ای می‌شود.
در واقع ویژگی گرمابخش و مرطوب ‌کنند‌ه‌ ی پارافین باعث نرمی و لطافت پوست میشود. از آن جا که این موضوع در پاها بیش از دست‌ها مشهود است، پارافین درمانی بیشتر در ناحیه پا انجام می‌شود و محافظت از دست‌ها در اغلب اوقات توسط کرم‌های مرطوب کننده و حفاظتی انجام می‌گیرد.
نقطه ضعف زیادی در پارافین درمانی وجود ندارد و مهمترین نقطه ضعف عمل پارافین درمانی این است که انجام این کار برای بسیاری از افراد نسبتا پر هزینه‌ خواهد بود زیرا انجام این کار نیازمند زمان بیشتر و لوازم و محصولات جانبی گسترده‌تری می باشد.

زیباییت را حفظ کن

KEEP YOUR BEAUTY