اکسید روی (زینک اکساید)

اکسید روی (زینک اکساید)


گرید: صنعتی، آرایشی بهداشتی، دارویی، خوراکی
فرمول شیمیایی: ZnO
شکل ظاهری: پودر سفید رنگ
بسته بندی: کیسه 25 کیلوگرمی
اکسید روی (زینک اکساید ) چیست؟ 
اکسید روی با فرمول شیمیایی ZNO، پودری سفید رنگ با دانه بندی بسیار ریز، دارای بلوری 6 وجهی می باشد که در آب و الکل نامحلول است ولی در اکثر اسیدها از جمله هیدروکلریک اسید محلول می‌باشد.
مهم‌ترین خصوصیات اکسید روی عبارتند از: قدرت پوشش دهی و چسبندگی بالا، مقاومت در برابر اشعه و فعال کننده آنزیم های انسانی و حیوانی. عایق حرارتی و الکتریکی،

روش تولید اکسید روی:
اکسید روی از اکسیداسیون فلز نقره ای 2 ظرفیتی روی که دارای نقطه جوش 907 درجه سانتی گراد و جرم اتمی 38/65 می باشد، در اثر حرارت حاصل میشود. روی در ظرف مخصوص ذوب گرافیت مایع میشود و در دمای بالای ۹۰۷ درجه سانتی گراد به بخار تبدیل می‌ گردد. بخار روی با اکسیژن ( O۲) موجود در هوا واکنش نشان می دهد و این محصول تشکیل می‌شود. اکسید روی تشکیل شده سرد شده و جمع آوری می‌شود.  بیشتر تولیدی این ماده در جهان از این روش تهیه میشود.
کاربردهای اکسید روی :
این ماده در تولید لاستیک و عمدتا در حرارت دادن لاستیک استفاده می‌شود. لاستیک حرارت داده شده عمدتا در تولید تایرها و کف کفش‌ها استفاده می‌شود.
از این محصول برای تولید بتن استفاده می‌شود. این ترکیب کمک می‌کند تا بتن‌ها در مقابل آب مقاوم‌تر باشند و نیز موجب بهبود زمان پردازش مورد نیاز میشود.
 یکی از اجزاء فیلتر سیگار می‌باشد.
این ماده یک جزء بسیار معمول در لعاب‌های سرامیکی از جمله کاشی‌ها است که موجب کاهش نقطه ذوب لعاب‌ها و تغییر خواص نوری و بهبود خاصیت ارتجاعی آن‌ها میشود.
در تولید لنزهای فتوکرومیک و شیشه‌ و ظروف مقاوم به حرارت مورد استفاده قرار می گیرد.
به دلیل شفافیتش به عنوان یک رنگدانه در رنگ‌ها استفاده میشود.
در تشکیل رزین آپوکسید نیز استفاده می‌شود و می‌تواند خواص مقاومت به آتش را به فیبرهای نایلون منتقل کند.
این محصول و مشتقات آن می‌توانند به عنوان ضدحریق، در باطری‌ها، سلول‌های سوخت، چسپ، درزگیرها و سیمان یافت شوند.
دارای خواص ضد باکتریایی می‌باشد، به همین دلیل معمولا به منظور کمک به تسکین تحریک پوستی، سوختگی‌های جزئی و بریدگی‌ها استفاده می‌شود و نیز برای پوست‌های خشک و ترک خورده کاربرد دارد.
همچنین به پودر بچه، شامپوهای ضد شوره‌ی سر، کرم‌های ضد عفونی کننده و نوارهای جراحی به دلیل خواص دارویی آن افزوده می‌شود.
این ماده می تواند به عنوان یک افزودنی خوراکی در ویتامین‌ها و غلات غنی شده از مواد معدنی یافت شود.
3 مصارف گوناگونی در صنعت آرایشی دارد، می‌تواند اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید را جذب کند و در نتیجه از پوست در برابر نور خورشید و اثرات خسارت‌ زای دیگر اشعه‌ی ماوراء بنفش محافظت کند.
اکسید روی در ساخت اسپری‌ها و صابون‌ها مورد استفاده قرار می گیرد و  به حذف بوی بد بدن و جلوگیری از رشد باکتری‌ها کمک می‌کند، پوست را تسکین داده و از پوست در مقابل اشعه‌های مضر نیز محافظت می‌کند.
از رشد قارچ‌ها جلوگیری می‌کند و به منظور ایجاد اثرات بیشتر جهت جلوگیری از رشد قارچ ها، به قارچ کش‌ها اضافه میشود.

زیباییت را حفظ کن

KEEP YOUR BEAUTY