اسید سیتریک

اسید سیتریک


گرید : خوراکی ، دارویی ، صنعتی
بسته بندی : کیسه 25 کیلوگرمی
نام های دیگر : جوهر لیمو ، 3-carboxy-3-hydroxypentanedioic acid
اسید سیتریک چیست ؟

در مجموعه اسید های عالی یک اسید به نام اسید سیتریک موجود هست که به جوهر لیمو هم معروف است.این اسید از اسید هایی است که در سبیزجات و مرکبات به وفور یافت میشود که کشف آن توسط دانشمند ایرانی به نام جابربن حیان نسبت داده میشود.
با وجود اینکه اسید سیتریک در اکثر مرکبات یافت میشود اما برای تامین این ماده در مقیاس های زیاد در دنیای صنعتی امروز طبیعت جواب گو نیست و برای اولین بار بدلیل حجم درخواست فراوان این محصول یک دانشمند امریکایی به نام جیمز کاری توانست از تخمیر گیاهان این محصول را بدست آورد.

کاربرد های اسید سیتریک :

از کاربردهای متنوع این اسید عالی میتوان به نگه دارنده/تنظیم کننده ph/طعم دهنده نام برد.
دربسیاری از نوشیدنیها و آب میوه ها اسفاده میشود که با طعم ترش مزه ای که دارد شیرین بودن طعم ها را تنظیم وطعم بهتر و خوشایندی به محصولات میدهد اما درباب تنظیم کنندگی ph چون phاسیدی است قابلیت تنظیم دارد چون محیط را اسیدی  کرده و قابلیت رشد باکتر یها فراهم نمیشود در نتیجه نقش نگهدارندگی هم ایفا میکند وحتی قابلیت جذب مواد تغذیه کننده وتامین کننده مواد معدنی  بدن را بالا میبرد
از تولید کنندگان بزرگ این محصول میتوان به کشورهایی چون چین ،آمریکا و اروپای شرقی را نام برد. وهمان طور که قبلا ذکر شد این اسید بیشترین کاربرد را در صنایع غذایی دارد به صورتی که 70% سیتریک اسید در صنایع غذایی ،20%در صنایع دارویی وتنها 10% آندر تولید مواد شوینده استفاده میشود.
در جهان اسید سیتریک به عنوان یک ماده بی خطر شناخته میشود که سازمان جهانی غذا و دارو این حرف را تصدیق میکند اما هیچگونه تحقیقاتی مبنی بر استفاده مازاد از اسید سیتریک در دراز مدت انجام نگرفته لیکن کپک استفاده شده برای تامین اسید سیتریک یکی از عواملی است که محققان از آن به عنوان عامل واکنش ها آلرژیک وابتلا به برخی بیماری های گزارش شده از مصرف اسید سیتریک مصنوعی  یا همان صنعتی می باشد
اسید سیتریک در نوع پودر و مایع وجود دارد

زیباییت را حفظ کن

KEEP YOUR BEAUTY