تری اتانول آمین

تری اتانول آمین


تری اتانول آمین معروف به ترولامین (TEOA) یک ترکیب ارگانیک چسبنده حاوی یک آمین سوم و یک تریول است. یک تریول مولکولی با سه گروه الکل است. تری اتانول آمین یک باز قوی است. تری اتانول آمین یک ترکیب بدون رنگ است، گرچه نمونه‌های موجود تری اتانول آمین ممکن است از نظر ناخالصی به رنگ زرد موجود باشند. تری اتانول آمین از واکنش اتیل اکسید با آمونیاک محلول در آب و همچنین اتانول آمین و دی اتانول آمین تولید میشود. نسبت تولید محصول را میتوان با تغییر استوکیومتری واکنش دهنده کنترل کرد.

کاربرد های تری اتانول آمین:
این ماده کاربرد وسیعی به عنوان عامل بازدانده ی خوردگی سطوح و فلزات دارد.
برای ساخت پلیمر های اپوکسی،و لاستیک مورد استفاده قرار می گیرد

TEA به عنوان کمپلکس مس-تری اتانول آمین می تواند موجب کنترل رشد جلبک ها در آب های شیرین ، دریاچه ها و استخر ها می شود
این ماده در صنایع کشاورزی نیز کاربرد دارد و در فرمولاسیون علف کش ها برای بهبود خاصیت پراکندگی و خنثی سازی آن ها مورد استفاده قرار می گیرد

TEOA در ساخت لوازم آرایشی بهداشتی و شامپو به طور عمده استفاده می شود . اتانول آمین ها خصوصا تری اتانول آمین امولسیفایرهای بسیار خوبی برای امولسیون های روغن در آب هستند . پاک کننده های ژله ای صنعتی ، کرم های اصلاح و لوسیون های دست و بدن تنها نمونه هایی از مواد مصرفی هستند که با این نوع صابون ها تولید می شوند.

TEA و DEA به عنوان کاتالیست در فرآیند تولید فوم های اورتان منعطف و سخت استفاده می شوند

به عنوان ماده واسطه برای افزودنی هایی که میزان تبخیر آب از بتن را کنترل می کنند . در کاربری دیگری در فرمولاسیون سیمان مورد استفاده قرار می گیرد .

استفاده در چاه های نفت برای جلوگیری از خوردگی از کاربری های مهم آن است .

به عنوان ماده واسطه برای تولید چسب و لاستیک کاربرد دارد .

اثرات تری اتانول آمین بر روی انسان

پوست:

این ترکیب شیمیایی در غلظت­های کمتر از 5% اثر قابل توجهی بر روی پوست ندارد، اما در غلطتهای بالاتر از 5% موجب تحریک و ملتهب شدن پوست می شود.

چشم:

در صورت تماس با چشم موجب التهاب و قرمزی می­شود که شستن با آب فراوان برای کم کردن اثرات آن توصیه شده است.

سرطان:

طبق تحقیقاتی که در زمینه اثر TEA بر روی ابتلای انسان به سرطان صورت گرفته است، محققان به این نتیجه دست یافته ­اند که این ماده اثر مستقیمی بر افزایش میزان سرطان در انسان ندارد.

زیباییت را حفظ کن

KEEP YOUR BEAUTY